Akademická 4, 949 01 Nitra, č.tel.: 037/6535466, č.faxu: 037/7336739, email: sopkrknr@sopk.sk
:: Regionálne komory SOPK
 
Francúzsko: stavební robotníci potrebujú špeciálnu kartu
Kategória: ostatné oznamy Vydané dňa:10.01.2017 (394x prečítané)

Francúzsko: stavební robotníci potrebujú špeciálnu kartu


Každý pracovník v stavebníctve vo Francúzsku bude musieť mať špeciálnu identifikačnú kartu. Paríž sa snaží bojovať s nelegálnym zamestnávaním, a zneužívaním smernice o vyslaných pracovníkoch. 
Prvé karty vydal premiér Bernard Cazeneuve a ministerka práce Myriam El Khomri minulú stredu (4. január) zamestnancom bretónskej stavebnej firmy Moullec.
Karty obsahujú fotografiu, osobné informácie a informácie o zamestnaní, a unikátny čiarový kód, ktorý môžu inšpektori prečítať špeciálnou mobilnou aplikáciou. Sú vyrábané v tých istých tlačiarňach, ako francúzske pasy, občianske, či vodičské preukazy.
Zástupcovia zamestnancov v stavebníctve a v sektore verejných prác krok podporujú.

Macronovo dedičstvo

Identifikačné karty sa stali povinnými zákonom iniciovaným v roku 2015 Emmanuelom Macronom. Povinnosť bude rozšírená aj na pracovníkov na dočasný úväzok, a pracovníkov vyslaných zahraničnými firmami.
Francúzsky premiér v stredu vydávanie kariet privítal ako „pokrok v ochrane zamestnancov, a obrane nášho sociálneho modelu“.
Od februára budú postupne vydané asi 2,5 milióna zamestnancom približne v približne pol milióne firiem.
Ochrana zamestnancov
Hlavným cieľom kariet je zamedziť nelegálnemu zamestnávaniu, a zneužívaniu inštitútu vyslaných pracovníkov na obchádzanie sociálnych zákonov krajiny. Francúzsko je jednou z krajín, ktoré žiadajú revíziu a sprísnenie smernice. Návrh Komisie však narazil na odpor krajín najmä zo strednej a východnej Európy.
V sektore stavebníctva prudko rastie využívanie outsourcingu, aj zneužívania vyslaných pracovníkov. Francúzske úrady v roku 2016 suspendovali alebo ukončili 33 stavieb kvôli porušovaniu zákonov o zamestnanosti, povedal premiér Cazeneuve.
Za vydanie karty budú zamestnávatelia platiť administratívny poplatok 10,80 EUR


Pôvodná informácia


 
Zdroj článku: SOPK, Úrad komoryInformácia o ochrane osobných údajov
Partneri a komory
 
home web dotazník
Táto webstránka bola vytvorená aj pomocou redakčného systému phpRS.
© Slovenská obchodná a priemyselná komora