Akademická 4, 949 01 Nitra, č.tel.: 037/6535466, č.faxu: 037/7336739, email: sopkrknr@sopk.sk
:: Regionálne komory SOPK
15.03.
2018
Bielorusko – obchodný partner
Kategória: semináre Vydané dňa:16.03.2018 (830x prečítané)
Bielorusko – obchodný partner

Nitrianska regionálna komora SOPK v spolupráci s Veľvyslanectvom Bieloruskej republiky v Slovenskej republike usporiadala dňa 15.3.2018 pracovné stretnutie s podnikateľmi a pracovníkmi veľvyslanectva. Pozvanie prijal: Igor LEŠČEŇA, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Bieloruskej republiky v Slovenskej republike a Denis SIDOROV, radca, veľvyslanectva Bieloruskej republiky v Slovenskej republike. Na stretnutí sa účastníci dozvedeli aktuálne informácie o Bieloruskej republike a spoznali možnosti iniciovať nové obchodných kontaktov s bieloruskými firmami.

Bieloruská republika susedí s Ruskom, Ukrajinou, Poľskom, Litvou a Lotyšskom, jej rozloha je 207,6 tisíc km2, počet obyvateľstva je 9,5 miliónov ľudí (1. januára 2018). Má strategicky výhodnú poloha s priamy prístup na trh krajín Eurázijskej hospodárskej únii (Arménska republika, Bieloruská republika, Kazašská republika, Kirgizská republika, Ruská federácia).  Bielorusko v medzinárodných rebríčkoch je hodnotené spoločnosťami:  Doing Business (2018) na 38 mieste zo 190 krajín a Úverový rating Standard&Poor’s:  B.

Exportný potenciál Bieloruska je: v strojárstve a kovovýrobe (traktory, nákladné auta, výrobky z kovov), v spracovaní dreva (drevotrieskové a drevovláknité dosky, rezivo, pelety, nábytok), v poľnohospodárstve a potravinárstve (repkový olej, kazeín, zelenina, mäsové a mliečne výrobky), v chemickom priemysle a spracovaní ropy (draselné a dusíkaté hnojiva, palivo,  polyamidy, pneumatiky, plasty), v textilnom priemysle (výrobky z kože, plátno, oblečenie a obuv) a v  high tech (lieky,  laserové zariadenia, softvér).

Pre štátnych príslušníkov 80 štátov, vrátane všetkých členských štátov EÚ platí bezvízový vstup (iba cez Národné letisko Minsk), s pobytom na 5 dní. Bez víz je možné navštíviť na 10 dní turistické zóny: Brest a Grodno.
 
Internetové stránky:

www.cci.by

www.belarus.by

www.export.by 

www.eaeunion.org

 

 

 

 

 
 

 

  


Zdroj článku: SOPK, Úrad komoryInformácia o ochrane osobných údajov
Partneri a komory
 
home web dotazník
Táto webstránka bola vytvorená aj pomocou redakčného systému phpRS.
© Slovenská obchodná a priemyselná komora